سرج ارستر چیست؟

سرج ارستر

سرج ارستر اصطلاحی است که استاندارد IEC به دستگاه هایی می دهد که قصد محدود کردن ولتاژهای گذرا (Transient Voltage) و یا جریان های غیر عادی ناگهانی ایجاد شده توسط عوامل خارجی (رعد و برق) و داخلی (سوئیچینگ) را دارند و به عنوان برقگیر شناخته می شوند. هنگام برخورد صاعقه به زمین یا ساختمان، بر اثر میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده، وسایل الکترونیکی داخل ساختمان هایی که تا شعاع 2 کیلومتری از محل برخورد قرار دارند، در معرض خطر خواهند بود.

علاوه بر این در اثر برخورد مستقیم صاعقه به ساختمان­ های مجهز به صاعقه گیر خارجی یا به اصطلاح دارای حفاظت اولیه، جریان بالای رعد و برق از طریق صاعقه گیر به سیستم زمین منتقل گشته و 50 درصد آن از طریق سیستم همبندی به کابل کشی و سیستم قدرت ساختمان برگشت داده می ­شود و موجب تخریب تجهیزات الکتریکی و بعضاً از بین رفتن اطلاعات داده ای مهم شرکت ها و بانک ها، از بین رفتن تجهیزات ضروری در بیمارستانها و … می شود که گاه طبعاتی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

سرج ارستر OBO BETTERMANN

از این رو و با توجه به افزایش روزافزون وابستگی انسانها در زندگی حرفه ای و روزمره به وسایل الکتریکی و الکترونیکی، بحث حفاظت ثانویه یا استفاده از سرج ارسترها از اهمیت به سزایی برخوردار است. سرج ارسترها تجهیزاتی هستند که توسط آنها اثرات اضافه ولتاژهای القایی حاصل از جریانهای صاعقه بر روی تجهیزات داخلی ساختمان خنثی می­گردد.

 بر اساس این استاندارد، سرج ارسترها به سه دسته اصلی B،C و D تقسیم می­ شوند که با توجه به نیاز و سطح حفاظتی ساختمان و تحمل میزان جریان، ارسترها انتخاب و به عنوان تجهیزات حفاظت ثانویه به کار گرفته می شوند.

شرکت OBO Bettermann آلمان نیز با بیش از یک قرن تجربه در زمینه تولید و عرضه این محصولات براساس استانداردهای بین المللی یکی از شرکت های به نام در این حوزه می باشد.