گلند کابل چیست؟

گلند کابل ابزار مکانیکی است برای ورودی کابل ها، که جهت حفاظت از انتهای کابل مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت فلزی و غیر فلزی (پلاستیکی، پلیمری) ساخته می شوند.

گلند کابل برای اتصال انتهای کابل به تجهیزات و ایمنی انتهای کابل از نظر خوردگی،  پارگی و نفوذ هرگونه جسم خارجی از قبیل گرد و خاک و رطوبت و … طراحی شده است و هم چنین از لرزش در محیط های پر ارتعاش و نیروهای وارده جلوگیری می کند.

از انواع گلند می توان به گلند کابل ضد انفجاری اشاره کرد. این نوع گلند برای جلوگیری از آتش سوزی و انفجار در محیط های بالقوه انفجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع گلند در مناطق نفتی، پالایشگاه ها مناطق گازی، … و محیط هایی که امکان حریق وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

گلند شرکت OBO

گلند جدا شدنی نیز از انواع دیگر گلند می باشند که برای تعمیرات بسیار مناسب بوده و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و نصب و جدا سازی آنها بسیار آسان و سریع است و بدون این که کابل ها قطع شوند، می توان گلند جدا شدنی را جایگزین کرد.

شرکت  OBO یکی از ارائه کنندگان گلند می باشد که به صورت پلاستیکی، پلیمری و فلزی (برنج و نیکل)، بر اساس سطح مقطع کابل، در اندازه های متفاوت ارائه کرده است و این محصولات دارای استاندارد متریک(M) و استاندارد (Ponzergewinde PG) می باشند.

انواع گلند پلاستیکی این محصول با جنس پلی آمید، پلی کربنات و پل استایرن در رنگ های مشکی، خاکستری روشن و خاکستری نقره ای ارائه شده و دارای درجه حفاظت IP68 می باشند و از 20- درجه سانتیگراد تا 65+ درجه سانتیگراد مقاومت حرارتی دارند.

 شرکت OBO گلند دیگری به نام گلند کابل فلت را ارائه کرده است که مناسب کابل های تخت و مسطح می باشد. این گلند با طراحی خاصی ( Choke-nipple ) در دو مدل متریک ( با استاندارد 432IEC ) و رزوه ای ( با استاندارد 40430 DIN ) ارائه شده است. این نوع گلند با درجه حفاظتی IP31، مجهز به رینگ آب بندی با مدل  F/107  می باشد.